Angelov vodopád – najdlhší vodopád sveta

Angelove vodopády, Venezuela

Venezuelská príroda je skutočne nádherná a zatiaľ čo jedného na nej zaujmú viac palmové ostrovy obmývané tyrkysovým morom, iný dá prednosť rozsiahlym národným parkom a horám čnejúcim sa do výšky. Jej najväčším unikátom je však pravdepodobne Angelov vodopád, keďže dlhší vodopád ako je tento nikde inde na svete nenájdete.

Základné informácie a pôvod mena vodopádu

Angelov vodopád sa nachádza v Národnom parku Canaima (Parque Nacional Canaima), zapísanom do Zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Patrí nielen k hlavným prírodným atraktívam Venezuely, ale aj celej Južnej Ameriky. Ohurujúca dĺžka vodopádu je až 979 metrov, pričom kaskáda sa člení na dve časti a dlhšia z nich dosahuje 807 metrov. Pre Venezuelu sú typické náhorné plošiny pripomínajúce stolové hory s výrazne vertikálnymi stenami, nazývané tepuy. Aj Angelov vodopád preteká po okraji tepuy menom Auyantepuy.

Domorodé kmene, ktoré v okolí vodopádu žijú vedeli samozrejme o jeho existencii už dávno a pomenovali ho Kerepakupai Vená a Kerepakupai merú, čo v preklade z pemónskeho jazyka znamená „Skok z najhlbšieho miesta„. Pred vodopádom aj samotnou horou, po ktorej preteká mali veľký rešpekt, keďže podľa ich mytológie Auyantepuy obývajú zlí duchovia a preto ju aj nazvali „Horou pekla„.

Meno, pod ktorým však vodopád pozná celý svet je Angelov vodopád a toto mu prischlo potom, čo ponad vodopád a ďalšie priľahlé oblasti preletel v roku 1937 americký letec Jimmie Angel a neskôr rozšíril správy o jeho existencii. Je pritom zaujímavé, že samotní Venezuelčania sa skôr prikláňajú k verzii, podľa ktorej vodopád objavil v roku 1910 domáci prieskumník Ernesto Sánchez.

Dostupnosť a priebeh cesty k Angelovmu vodopádu

Nakoľko sa nachádza v odľahlejšej oblasti, ktorá nie je ľahko prístupná, ideálny spôsob ako sa k nemu vydať je letecky. Takýto let si dokážete vybaviť prakticky v každom väčšom meste alebo turistickom cieli Venezuely. Môžete ho absolvovať aj z mestečka Canaima, nakoľko sa tu nachádza aerodróm a celý prelet potom trvá približne hodinu.

Ďalšou možnosťou, ktorá je o niečo adrenalínovejšia a všeobecne vyhľadávanejšia je riečna cesta trvajúca tri dni a dve noci, ktorá sa tiež začína v Canaima. Do samotnej Canaimy pritom väčšina turistov prichádza letecky z mesta Ciudad Bolívar a vyplatí sa mať ubytovanie zarezervované v tunajších turistických ubytovniach a táborov spravovaných miestnymi obyvateľmi už vopred. Luxusné hotely tu nenájdete, nakoľko je celé územie prísne chránené a výstavba hotelových komplexov tak nie je možná.

Prvý deň vás exkurzia povedie po priľahlej lagúne Canaima, ktorá tiež zaujme svojimi piatimi vodopádmi. Väčšinu druhého dňa potom strávite plavbou po rieke Carrao a keď sa čln nachádza už pri vodopáde, vystúpite z neho aby ste po hodinovej túre prišli k vyhliadke, z ktorej pozorujete ako voda Angelovho vodopádu dopadá z výšky a vlieva sa do rieky Churún. Neďaleko od tejto lokality sa prespí v hojdacích sieťach a tretie ráno vašej cesty sa prebudíte, aby ste sledovali východ slnka nad vodopádom, čo je skutočne magické divadlo, na ktoré nezabudnete do konca života. Potom nasleduje opätovný presun po rieke do Canaimy a lietadlom zase do Ciudad Bolivar.

Niekoľko užitočných rád pred exkurziou

Plavba nie je možná v období sucha, keďže vtedy rieka nedisponuje dostatočným objemom vody, ktorý by jej splav umožňoval. Je tiež potrebné mať na pamäti, že podobný výlet je skôr dobrodružstvom a netreba preto z neho mať prehnané očakávania pohodlia alebo luxusu. Vzhľadom k všade prítomnej vode, vlhkosti a príležitostnému dažďu odporúčame vziať si so sebou pevnú turistickú obuv alebo čižmy a nepremokavú vetrovku prípadne pršiplášť. Pre istotu si so sebou zoberte náhradné oblečenie, aby ste sa v prípade zamočenia mohli neskôr prezliecť do suchého a neriskovali tak prechladnutie. Nezabudnite tiež chrániť váš fotoaparát a kameru, aby vám ich vlhkosť nepoškodila.

Najlepší čas na výlet k Angelovmu vodopádu je počas obdobia dažďov, ktoré trvá od marca do novembra a objem vody pretekajúcej vodopádom je vtedy najväčší a najpôsobivejší. Svoje čaro si však vodopád dokáže zachovať aj v čase keď neprší a jeho jednotlivé časti sa strácajú v okolitej hmle.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 12 Priemer: 4.1]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *