Caracas – centrum venezuelského života

Caracas, hlavné mesto Venezuely

V hlavnom meste Venezuely prebýva desatina tunajšej populácie a pre väčšinu turistov predstavuje prvý kontakt s touto krajinou. Caracas je mestom, kde sa prepája história, kultúra a umenie s modernosťou urbanizovaného veľkomesta, ktorého mrakodrapy patria k  najvyšším v Latinskej Amerike. Blízko má aj k prírode, nakoľko k podmanivým plážam Karibského mora, hornatému údoliu a miestnemu národnému parku je čoby kameňom dohodil.

Pamätihodnosti z histórie Venezuely

Najlepší prístup k hlavným zaujímavostiam mesta získate z oblasti Capitolio, dostupnej okrem iného aj metrom. Priaznivcov architektúry hneď na úvod zaujme pozlátený vrchol venezuelského parlamentu a privedie vás k hlavnému historickému námestiu Caracasu, Plaza Bolívar. Na námestí obklopenom palmami sa nachádza mestská katedrála, sídlo primátora arcibiskupský palác, múzeum archidiecézy Museo Sacro a v blízkej uličke leží rodný dom najväčšieho hrdinu Venezuely, Simona Bolívara (Casa Natal de Simón Bolívar).

Venezuelský parlament

Cabildo Municipio Libertador Caracas

Ďalším centrálnym bodom, ktorý má tiež spojitosť s postavou Bolívara je Complejo Centro Simón Bolívar, ktorému je aj venovaná tunajšia ulica (Avenida Bolívar) a majestátny pomník (Monumento al Libertador). Nachádzajú sa tu aj námestia Plaza Caracas a Plaza O´Leary, ideálne miesta na príjemnú prechádzku. Modernosť lokality naproti tomu reprezentujú veže Torres de El Silencio.

Espejo Acuatico Los Proceres

Významným historickým monumentom Caracasu pripomínajúcim osobnosti republiky je aj Paseo Los Próceres, stojace naproti vojenskej akadémii. Pod monumentom sa rozprestiera aj rozsiahla vodná plocha obklopená palmami, pôsobiaca takmer ako zrkadlo. V jeho blízkosti sa konávajú aj hlavné štátne oslavy a počas slnečného dňa tu stretnete nejedného bežca a cyklistu.

Panteon Nacional de Venezuela

V neposlednom rade oplýva značným historickým a národným významom aj komplex Panteón Nacional de Venezuela, v ktorého priestoroch sú pochované najdôležitejšie postavy venezuelských dejín, vrátane už niekoľkokrát spomínaného Bolívara.

Čaro umenia a kultúry v Caracase

Ak vás viac ako história zaujíma kultúra aj umenie, aj týmto vašim obľubám Caracas bohato vyhovie. Kultúrnym centrom veľkomesta je Complejo Cultural Teresa Carreño, kde sídli rovnomenné divadlo. Na jeho doskách sa často predstavujú divadelné a baletné predstavenia, ako aj koncerty Venezuelského symfonického orchestra. Hneď za rohom nájdete aj tri pútavé múzeá, Múzeum prírodných vied (Museo de Ciencias Naturales), Múzeum súčasného umenia (Museo de Arte contemporáneo) a Múzeum výtvarného umenia (Museo de Bellas Artes). V posledne menovanom existuje kino Cinemateca Nacional, špecializujúce sa na premietanie nezávislých filmov.

Vista teatro Teresa Carreno

Nejedno kultúrne podujatie sa organizuje tiež v hlavnej aule univerzity Universidad Central de Venezuela. Tá sa ukrýva v priestoroch univerzitného mesta Ciudad Universitaria, zapísaného na Zoznam svetového dedičstva UNESCO pre svoje moderné stavby. Tie okrem iného zahŕňajú aj olympijský štadión, univerzitnú nemocnicu a rozsiahly študentský kampus.

Caracas plný ľudí a pohybu

Centrom aktívneho denného aj nočného života je v Caracase jednoznačne Paseo Las Mercedes. Túto ulicu obklopujú obchodné centrá, reštaurácie, bary a diskotéky. Blízka ulica Avenida Río de Janeiro je každú nedeľu uzavretá pre cestnú dopravu, aby si ju tak pre seba mohli vychutnať peší chodci a ľudia na bicykloch a na kolieskových korčuliach. Ďalším bodom kde to v Caracase nonstop žije je Bulevar de Sabana Grande, ktorým prechádza množstvo miestnych umelcov. Samotní Venezuelčania navštevujú radi aj obchodné centrá el Sambil, El Centro San Ignacio, El Recreo, Ciudad Tamanaco a Millenium Mall.

Zeleň v hlavnom meste

Pre prežitie človeka ale aj mesta sú okrem iného nevyhnutné pľúca, zabezpečujúce cirkuláciu čerstvého vzduchu v organizmu. Tými je v prípade Caracasu v prvom rade národný park Parque Nacional Waraira Repano, ktorý sa čnie nad mestom z výšky vrchu Cerro El Ávila. Existujú tri možnosti, ako sa na tento vrchol, poskytujúci nádherné panoramatické výhľady na mesto, dostať. Prvou je pešo po niektorom z turistických chodníkov. Druhou vyvezenie sa mestskou dopravou z malebnej dedinky Galipán na úbočí a treťou výstup prostredníctvom lanovky Teleférico Warairarepano. Pod menom Ávila Mágica tu dokonca funguje aj klzisko, ktoré je však rovnako ako Teleférico v pondelok zatvorené.

Avila nacional park

V samotnom Caracase je príjemným oddychovým miestom aj park Parque Miranda prezývaný aj ako Parque del Este. Rastie v ňom množstvo čudesných stromov a môžete sa ísť pozrieť aj do tunajšej mini zoologickej záhrady. Ukážky nielen venezuelskej fauny je možné navštíviť aj v dvoch ďalších zoologických záhradách, Parque Zoológico Caricuao a El Pinar. Naproti tomu flóru dôstojne reprezentuje botanická záhrada Jardín Botánico de Caracas.

Fotografie: © BigStockPhoto.com, Wikimedia.org

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3.5]
Posledné komentáre
  1. Andrej

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *