Maracaibo, mesto milované slnkom

Maracaibo

Maracaibo je druhým najväčším mestom Venezuely a hlavným mestom štátu Zulia. Je nesmierne dôležité pre ekonomický rozvoj krajiny, nakoľko v jeho okolí ležia najväčšie venezuelské ropné zdroje. Okrem toho je aj významným turistickým cieľom, ležiacim na brehoch rovnomenného magického jazera. Maracaibo môžeme vnímať ako synonymum kontrastov, kde v jednej časti vládne nepretržitý ruch a v inej priam nebeský pokoj, ktorý nie nadarmo miestni obyvatelia označujú ako Ciudad del sol amada, teda Mesto milované slnkom.

Mesto premenlivých mien

Jednou z najväčších kuriozít Maracaiba je, ako mesto v priebehu histórie menilo mená a ako bolo založené celkovo trikrát. Najprv v roku 1529 ako Villa de Maracaibo, neskôr v roku 1569 pod menom Ciudad Rodrigo a napokon v roku 1574 s označením Nueva Zamora de la Laguna de Maracaibo. Samotné slovo „maracaibo“ pritom pochádza z domorodých jazykov a odkazuje buď na Maara-iwo („Mesto, kde prebývajú hady“) alebo Maare kaye („Miesto naproti moru“).

Na prechádzke po Maracaibe

Ak nemáte na spoznávanie Maracaiba príliš veľa času, naskočte si na turistickú električku, z paluby ktorej spoznáte hlavné atrakcie mesta najrýchlejšie a najpohodlnejšie. Ako sme už spomínali, Maracaibo nájdete na brehoch rovnomenného jazera, ktorého obrovská rozloha dosahuje až 13 000 km². Z Maracaiba  vedie na druhú stranu jazera 8-kilometrov dlhý most Puente General Rafael Urdaneta, ktorý je bezpochyby jedným z najunikátnejších diel vytvorených rukou človeka v celej Venezuele.

Most generála Rafaela Urdaneta

Značný priestor je v Maracaibe venovaný patrónke mesta, Virgen del Rosario de Chiquinquirá, miestnymi jednoducho prezývaná aj ako „Chinita„. Je jej zasvätená bazilika Basílica de Nuestra Señora de la Chiquinquirá aj 16 metrov vysoká socha v centre priľahlého námestia, ktorú z každej strany obklopujú kvetiny a stromy. Neďaleko natrafíte na modrý kostolík Iglesia de Santa Bárbara, podozrivo pripomínajúci svojho známeho bratislavského menovca. Po ľavej strane sa nachádza ulica Calle de la Tradición / Calle Carabobo. Tá je fantastickou zmesou koloniálnej architektúry, remeselných stánkov, kaviarní a reštaurácií, ponúkajúcich tie najvychýrenejšie špeciality tunajšej kuchyne.

Teatro Baralt

O niečo sa nachádza divadlo Teatro Baralt, kde sa konávajú rozličné divadelné, hudobné a tanečné predstavenia. Na ulici Calle Venezuela, naproti námestiu Plaza Bolívar natrafíte na sídla regionálnej vlády, Palacio Legislativo a Palacio de los Cóndores. Spomenutému námestiu dominuje mramorová Bolívarova socha a spoločnosť jej robia aj štyri víly, z ktorých každá reprezentuje jedno z kľúčových odvetví Maracaiba (poľnohospodárstvo, priemysel, námorníctvo a obchod).

Legislative palace Maracaibo

Do koloniálnych časov vás v Maracaibe najlepšie vtiahne námestie Plaza Baralt a vila z konca 17. storočia, Casa de Morales. V jej priestoroch bola slávnostne ukončená španielska nadvláda nad Venezuelou a dnes sú prepožičané historickej akadémii a domu poézie.

Najzaujímavejšie múzeá Maracaiba

Do tejto kategórie jednoznačne patrí umelecké centrum Centro de artes de Maracaibo Lía Bermúdez (CAM-LB). Kedysi slúžilo ako trh a neskôr začalo svojou uvoľnenosťou priťahovať umelcov, ktorí tu dodnes vedú rozličné kurzy a prezentácie. Súčasným umením sa zaoberá tiež Museo de Arte Contemporáneo del Zulia (MACZUL), ktorého priestory spestruje každý víkend živá hudba. Podobne ako má Caracas Simóna Bolívara, aj Maracaibo je rodným mestom generála, ktorý pomohol Venezuele vybojovať nezávislosť. Volal sa Rafael Urdaneta a jeho pamiatke a životu je dnes zasvätené múzeum Museo Histórico General Rafael Urdaneta.

Centrá športového života a podujatí

Maracaibo je veľmi populárne medzi vyznávačmi rozličných športov, ktorých kroky najčastejšie povedú do parku Parque El Sol. Futbalový štadión Estadio José Encarnación Panchero Romero hostil v minulosti Hry Strednej Ameriky a Karibiku (Juegos Centroamericanos y del Caribe) aj americký pohár (Copa América). Mnoho fanúšikov si našiel aj baseballový štadión Estadio Luis Aparicio el Grande a celý športový komplex je tiež miestom organizovania koncertov domácich aj zahraničných interpretov.

Laguna de Sinamaica

Za miesto spojené s (nielen) športovými tradíciami môžeme v Maracaibo považovať aj Plaza de Toros Monumental, kde sa konávajú býčie zápasy, ktorých histórii sa venuje aj priľahlé múzeum. Zápasy najväčšieho rozsahu sa pritom pravidelne dejú počas mesiaca november, kedy sa oslavujú sviatky patrónky mesta. Lokalitou pre športové aktivity, oddych a rodinné aktivity je v neposlednom rade aj park Vereda de Lago.

Na skok z mesta

Aj keď pokojné miesta nájdete aj v Maracaibe, ak by ste chceli od ruchu ulíc predsa len vypadnúť a ponoriť sa do zvukov prírody, ideálnym cieľom sa pre vás stane Laguna de Sinamaica. Charakter krajiny, ktorý lagúnu obklopuje je skutočne pôsobivý a jej brehy sú aj domovom pôvodnej komunity Añu – Paraujana, pre ktorú akoby sa zastavil čas.

Fotografie: Wikimedia.org

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *